Anglicko

Anglicko sa rozkladá na stredných a južných dvoch tretinách ostrova Veľká Británia a niekoľkých priľahlých ostrovoch, z ktorých najväčším je ostrov Wight. Na severe hraničí so Škótskom, na západe s Walesom. Zo všetkých konštituentných krajín Veľkej Británie má k európskemu kontinentu najbližšie. Od Francúzska ho oddeľuje len 38 kilometrov široká morská úžina.

 

Meno

Oficiálny Anglický názov je England. Anglicko je pomenované podľa Anglov. (genitív staroanglické slova je "Engla", preto "Engla Land", čiže zem Anglov), najväčšieho z niekoľkých germánskych kmeňov, ktoré osídlovali územie Anglicka v piatom a šiestom storočí a ktorý sem pravdepodobne prišli z polostrova Angeln v severnej časti dnešného Nemecka.

  

Jazyk

Anglický jazyk, ktorým v súčasnosti hovorí viac než niekoľko sto miliónov ľudí na svete, vznikol ako jazyk Anglicka, kde i naďalej ostáva hlavným jazykom (avšak nie jazykom oficiálnym). Ako jazyk patriaci do anglofrízskej podskupiny germánskej vetvy indoeurópskych jazykov je príbuzný so škótštinou a frízštinou.

 

Mena - Peniaze

Britskou menou je libra (po anglicky „pound“), ktorá má sto pencí (po anglicky „pence“). Bankovky majú hodnotu 5, 10, 20 a 50 libier, mince 1, 2, 5, 10, 20, 50 pencí a 1 a 2 libry. Snažte sa vyhnúť 50-librovej bankovke, väčšina domácich je podozrievavá voči takémuto veľkému peniazu a môžete mať problém sa jej zbaviť.

 

Ubytovanie

Možnosti ubytovania sú skutočne široké a či už preferujete veľké hotely so všetkými službami, alebo malé turistické ubytovne, určite budete spokojní. Ceny sú primerané a služby sú na veľmi vysokej úrovni.

 

Rezervovať ubytovanie si môžete telefonicky, cez internet, prostredníctvom slovenských cestovných kancelárii či priamo na mieste. Na letiskách a staniciach poprípade v centre mesta nájdete turistické kancelárie či panely, odkiaľ si môžete vybrané ubytovanie i rezervovať. Ak si už raz ubytovanie rezervujete, musíte ho záväzne zaplatiť, s rušením rezervácie býva niekedy problém. Preto vždy keď si budete chcieť rezervovať ubytovanie, opýtajte sa, či a dokedy ho je možné zrušiť bez platenia storna.

 

Ubytovacie kapacity sú hodnotené podobne ako u nás, len namiesto hviezdičiek to môžu byť korunky či iné symboly. Niekedy je však takéto hodnotenie mätúce, pretože môže vyjadrovať len vybavenie hotela (samostatné kúpeľne, televízor na izbe, atď.) a nie nevyhnutne kvalitu. Dobré je spoľahnúť sa na typy od priateľov či známych alebo renomovaných turistických sprievodcov.

 

V Británii sa nenachádza mnoho veľkých hotelových sietí, väčšina hotelov je v súkromnom vlastníctve. Hotely sa líšia veľkosťou a ponúkanými službami, všeobecne platí, že v Londýne sú drahšie ako inde, vo vidieckych oblastiach sú lacnejšie ako v mestách. V Londýne sa dá nájsť hotelová izba pre dvoch aj za £ 30, ak si potrpíte na pohodlie a luxus, rátajte aj s cenou £ 80 či £ 150.

 

Typické pre Britániu je aj ubytovanie v prestavaných hradoch či šľachtických sídlach, ktoré majú jedinečnú atmosféru. Ceny sa samozrejme líšia, no všeobecne je tento typ ubytovania o čosi drahší.

 

Ďalším obľúbeným typom ubytovania je tzv. „Bed and Breakfast“, teda nocľah s raňajkami. Typický je najmä pre menšie mestečká a vidiecke oblasti, dal by sa prirovnať k ubytovaniu na súkromí, keďže ide o menší rodinný typ ubytovacej kapacity. Ceny sú v porovnaní s hotelmi omnoho nižšie, minimum je £ 15 vo vidieckych oblastiach (v mestách to bude viac), vo väčšom či „honosnejšom“ sídle sa ceny môžu vyšplhať až na £ 70–100. Tieto ubytovania nájdete podľa vyvesenej značky B&B.

 

Odporúča sa radšej si kúpiť dobrého sprievodcu a ubytovanie si rezervovať vopred než blúdiť a hľadať voľné izby, najmä počas dovolenkových období sa vám to nemusí podariť.

 

O čosi väčšie a drahšie sú tzv. „guest houses“, tieto sa nachádzajú najmä v turistických centrách a obľúbených destináciach. Nechýbajú ani motoresty „motor lodges“ ležiace blízko diaľnic a dôležitých komunikácií.

 

Najmä pre mladých ponúkajú počas leta ubytovanie aj internáty, cena za jednolôžkovú izbu je okolo £ 10 – 20. Ďalšou možnosťou sú hostely, ktoré zabezpečujú lacné a jednoduché ubytovanie. Ich úroveň je rôzna, ceny sa pohybujú od £ 10 nahor. Členovia International Youth Hostel Federation majú rôzne zľavy.

 

Nakupovanie

Nákupným rajom je najmä Londýn. Nájdete tu všetko, od luxusných značkových obchodov po malé špecializované obchodíky s netradičným tovarom.

 

Odporúčame zamieriť najmä do West Endu, kde sa nachádzajú najrušnejšie obchodné ulice a strediská. Známou nákupnou ulicou je napríklad Oxford Street alebo Regent Street. Na Bond Street nájdete umelecké galérie, starožitníctva a klenotníctva. Dobre nakúpiť sa dá aj na ulici Piccadilly vedúcej z Piccadilly Circusu do Hyde Parku, v Kensingtone, Chelsea alebo Covent Garden.
Pouličné trhy nájdete na Petticoat Lane, Covent Garden alebo v Soho.

 

V Británii nájdete množstvo obchodných domov, známe sú napríklad Marks&Spencer, Harrods alebo Tesco.

 

Obchody i obchodné domy bývajú otvorené cez pracovné dni do 18.00, v sobotu zvykne byť otvorené takisto do večera.

 

Prepitné sa zvykne nechávať v hoteloch i reštauráciách, asi okolo 10% (ak už nebolo pripočítané na účet), taxikári uvítajú takisto 10% ceny a poslíčkom môžete dať nejaké drobné pence.

 

Približné ceny niektorých tovarov a služieb:

  • Lístok na metro: £ 2-5
  • Travel card: £ 20
  • Pinta piva: £ 1-3
  • Pohár vína: £ 2-5
  • Bochník chleba: 50p - £ 1
  • Jedlo pre dvoch (v reštaurácii): £ 20-50
  • Jedlo pre jedného vo fast foode: £ 2-3
  • Cigarety: £ 4-5
  • Lístok do kina: £ 5-10
  • Liter benzínu: 80p – £ 1
  • Nocľah: nájdeš v rubrike/sekcii „Ubytovanie“