Londýn
Londýn (ang. London) je hlavné a najväčšie mesto Anglicka a Spojeného kráľovstva. Je to tiež najväčšie mesto a metropolitná zóna v Európe. Leží na juhovýchode krajiny pri ústí rieky Temža. V súčasnosti je pre svoju polohu a politické podmienky najvýznamnejším finančným centrom na celom svete. Produkuje 17% HDP Spojeného kráľovstva. Londýn je spoločne s mestami New York, Tokio a Paríž označovaný ako jedno zo štyroch najdôležitejších miest sveta.
Štát: Spojené kráľovstvo
Konštituentná krajina: Anglicko
Región: Veľký Londýn
O Londýne
Geografia - Rieka
Veľký Londýn je prístav na Temži, čo je rieka prispôsobená pre lodnú dopravu. Londýn (City of London) bol založený na severnom brehu Temže a mnoho storočí cez ňu viedol iba jediný most, tzv. London Bridge. Rieka Temža bola kedysi ďaleko širšia a plytčia ako je dnes. Rieka, ktorá preteká Londýnom dnes, bola zovretá do brehov a mnoho prítokov do Temže preteká Londýnskym podzemím. Temža je prílivová rieka a kvôli tomu Londýn bol a stále je ohrozovaný záplavami. Táto hrozba sa postupom času stávala stále reálnejšia vďaka pomalému zdvíhaniu hladiny rieky a tiež kvôli pomalému „nakláňaniu“ Veľkej Británie (na severe zvyšovaniu a na juhu znižovaniu), spôsobené post-ľadovcovým izostatickým zdvíhaním. Ako ochrana pred možnými záplavami boli vybudované bariéry na Temži vo Woolwichi.
Súradnice: 51°30'25"S
0°07'37"Z
Rozloha: 1 572 km² (157 200 ha - hektár)
Obyvateľstvo
- okolo 7 556 900 obyvateľov
- hustota obyvateľov: 4 761/km²
- Veľký Londýn má oficiálne 7 421 228 obyvateľov
- národnostné zloženie:
- - belosi 76%
- - Ind, Bangladéšan a Pakistanec 10%
- - Afričan 5%
- - Karibik 5%
- - miešanec 3%
- - Číňan 1%
- - kresťania 58,25%
- - bez vyznania 15,8%
Doprava
Londýn je z pohľadu dopravy jedno z najrušnejších miest na svete. Doprava je spravovaná úradom primátora (Mayor Of London), ale jeho finančný vplyv je obmedzený. Výkonným orgánom riadenia londýnskeho dopravného systému je Transport for London (TfL).
Londýn je známy vďaka svojim červeným poschodovým autobusom (doubledecker), ktoré sú v prevádzke od roku 1956. Tieto autobusy budú vyradené z používania na hlavných linkách systému TfL. Posledný spoj pôjde tento autobus 9. decembra 2005 na linke 159.
Dopravný systém Londýna obsahuje – London Underground (metro, zvyčajne označované pojmom tube); Bus (autobusová doprava); River Services (riečna doprava); Docklands Light Railway (DLR – spojenie Canary Wharf s ostatnými časťami Londýna); Croydon Tramlink (električka); National Rail (vlak) a Thameslink.
V roku 2013 má byť sprevádzkované Crossrail - vlakové spojenie vedúce čiastočne nad zemou a čiastočne pod zemou a Cross River Tram - električková doprava z južného cez centrálny do severného Londýna. Tiež má byť vybudovaná nová vlaková stanica, pre rýchlejšie spojenie s Bruselom a Parížom.
Spojenie s ostatnými mestami Veľkej Británie a ostatnými mestami Európy a sveta je zabezpečené kvalitnou sieťou železníc, autobusových a leteckých liniek. Mesto Londýn ma 5 medzinárodných letísk, sú to Stansted, Luton, Gatwick, Heathrow a City (Londýnske letiská, Letisko London City Airport).
Média
Médiá Spojeného kráľovstva sú sústredené v Londýne. To sa občas prejavuje tým, že sa koncentrujú na londýnske témy viac, ako to zodpovedá ich významu. Všetky hlavné televízne spoločnosti majú svoje sídla v Londýne, vrátane BBC, čo je najrešpektovanejšia britská spravodajská a mediálna organizácia.
Medzi ďalšie veľké televízne spoločnosti patria – ITV, BskyB, Channel 4 a Five. Londýn je tiež centrom filmovej tvorby s množstvom firiem zaoberajúcimi sa ich výrobou.
Anglickému novinovému trhu dominujú celoštátne noviny a sídla všetkých novinových vydavateľstiev sú umiestnené v Londýne.
Do 70. rokov 20. storočia bol novinový priemysel sústredený na ulici Fleet Street, ale v priebehu 80. rokov s nástupom počítačovej digitálnej tlače, veľa spoločností sa presťahovalo do väčších kancelárskych komplexov, hlavne do Wapping blízko Tower Bridge. Posledná veľká spravodajská agentúra Reuters sa presunula do Canary Wharf v roku 2005. Napriek tomu sa pojem Fleet Street stále používa na označenie tlače ako inštitúcie. Mnoho celoštátnych novín vydáva svoje regionálne vydania pre severné Anglicko, Škótsko a Wales.
Londýn je strediskom britského filmového a televízneho odvetvia s veľkými štúdiami na západnom okraji mesta a postprodukčnými centrami v Soho. Londýn je jedno z dvoch najväčších miest sveta, spolu s New Yorkom, vydávajúcich anglické publikácie. Medzi globálne mediálne koncerny, ktoré majú sídlo v Londýne, patria vydavateľské skupiny ako napríklad Pearson, spravodajská agentúra Reuters a svetová dvojka reklamného odvetvia – WPP Group.
Londýnske lokálne média majú, rovnako ako vo zvyšku Anglicka, vo všeobecnosti menší vplyv, ako celoštátne, ale existujú niektoré zaujímavé tituly. V Londýne sú vydávané lokálne denníky napríklad Evening Standard a časopis Metro, ktorý je dostupný zadarmo najmä ráno na staniciach a vo vlakoch metra. Nezávislý týždenník Time Out Magazine ponúka informácie o koncertoch, filmoch a divadelných predstaveniach a je vydávaný od roku 1968. BBC prevádzkuje miestne londýnske rádio BBC London, vedľa ktorého existuje aj niekoľko nezávislých rádiových staníc ako napríklad Capital FM, Kiss 100 a Resonance FM.
Turistické atrakcie
Pozoruhodné miesta:
- Čínska štvrť
- Covent Garden
- Downing Street
- Horse Guards Parade
- Leicester Square
- The London Dungeon
- London Eye
- London Planetarium
- London Zoo
- Madame Tussaud's
- Piccadilly Circus
- Soho
- South Bank
- Theatreland
- Tower Bridge
- Tower of London
- Trafalgar Square
Budovy a monumenty:
- 1 Canada Square (dominanta Canary Wharf)
- 30 St Mary Axe (ľudovo Gherkin alebo Swiss Re Building)
- Albert Memorial
- Alexandra Palace
- Bank of England
- Battersea Power Station
- British Library
- Broadcasting House
- BT Tower (v minulosti známy ako Post Office Tower alebo Telecom Tower)
- Buckinghamský Palác
- Bush House
- City Hall
- Clarence House
- Cleopatra’s Needle
- Pamätník Diany, princeznej z Walesu
- Hampton Court Palace
- Lambeth Palace
- Kensington Palace
- Budova Lloyd’s
- Marble Arch
- Millennium Dome
- The Monument (pamätník Veľkého požiaru Londýna)
- Nelson's Column
- Palace of Westminster (Parliament a Big Ben)
- Royal Albert Hall
- Royal Courts of Justice
- Royal Festival Hall
- Royal Greenwich Observatory a Greenwich Meridian
- Royal National Theatre
- Royal Opera House
- Shri Swaminarayan Mandir v Neasden
- St Pancras Station
- Katedrála svätého Pavla
- Somerset House
- Syon House
- Temple of Mithras
- Tower 42 (v minulosti označovaný ako the Natwest Tower)
- Westminsterské opátstvo
Múzea a galérie:
- Vedecké múzeum
- Prírodovedné múzeum
- Britské múzeum
- Národná galéria
- Tate Britain
- Tate Modern
Trhy a obchodné centrá:
- West End
- Knightsbridge
- Borough Market
- Portobello Road Market
- Petticoat Lane Market
- Brick Lane Market
- Covent Garden
- Lilyywhites
Parky a záhrady:
V Londýne je veľké množstvo otvorených priestranstiev. Deväť kráľovských parkov, v minulosti poľovných revírov, je dnes prístupných verejnosti. Green Park, St James Park, Hyde Park a Kensington Gardens formujú pásmo zelene vo West Ende. Regents Park tvorí severnú hranicu centra Londýna, zatiaľ čo Greenwich Park, Bushy Park a Richmond Park sú oázou pokoja na londýnskych predmestiach. Mnoho menších parkov bolo založených pri bohatých súkromných rezidenciách pre súkromné používanie, ale časť je teraz prístupná pre verejnosť.
Väčšina parkov spravovaných londýnskou samosprávou bola vytvorená medzi polovicou 19. storočia a Druhou svetovou vojnou. Príkladom sú Victoria Park, Alexandra Park a Battersea Park. Niektoré parky na predmestiach, napríklad Hampstead Heath, Wimbledon Common a Epping Forest, majú neformálny prírodný charakter. Najvýznamnejšia záhrada, v ktorej sa platí vstupné je Royal Botanic Gardens v Kewe.